Co jsou Box-Pressed Doutníky

Je zaběhlým standardem, že ručně balené doutníky mají kulatý tvar. Na trhu se však již delší dobu objevují speciální typy s hranatým tvarem, těšící se velké oblibě. Je stále mnoho milovníků doutníků, kteří si při prvním setkání s tímto typem myslí, že jeho neobvykle hranatý tvar vznikl neodborným skladováním. To je však omyl.

La Flor Dominicana Chapter 1 Chisel

Před mnoha lety začali kubánští výrobci ukládat do dřevěných krabic doutníky natěsno aby ušetřili místo. Takový doutník byl potom zdeformován do hranatého tvaru a plnivo bylo slisované a prosté dutin či mezer. Později se ukázalo, že vedle úspory místa v krabici má takový doutník i o trochu delší hoření, plnější chuť a výraznější vůni. Tento typ doutníku si postupně získával stále více oblíbenců a výrobci jej začali sami zařazovat do svého sortimentu. Dnes již má převážná většina předních značek ve své nabídce alespoň jednu řadu s takto tvarově atypickými doutníky.

Hranatý doutník, označovaný nejčastěji jako „Box-Pressed“ (méně často Square-Press, Trunk-Press, či Cuadrado) si získal své zastánce i odpůrce. Někteří kuřáci doutníků si nemohou zvyknout na jeho hranatý tvar jak při držení doutníku v ruce, tak při samotném kouření v ústech, a spíše preferují klasický kulatý tvar. Začínající doutníkáři si mohou vyzkoušet oba typy a posoudit, které jim vyhovují více a které méně.

Při uložení Box-Pressed doutníků v humidoru se někdy stává, že se časem vracejí do původního, kulatého tvaru. Stává se to však velmi zřídka především u novějších doutníků, které nebyly dostatečně slisovány. Jednou z výhod „hranatých“ doutníků je i snazší skladování, protože zaberou méně místa a dají se v humidoru snadno skládat na sebe.

Výrobci používají různé metody dosažení hranatého tvaru doutníku. Nejčastější postup je takový, že se doutník bez krycího listu (tvořený pouze plnivem obaleným vázacím listem) umístí do speciální lisovací formy, ve které se slisuje do požadovaného tvaru. Poté se doutník dokončí a obalí krycím listem. Druhý způsob je takový, že se již hotový doutník slisuje v dřevěné formě a ihned poté uloží do krabice natěsno mezi ostatní doutníky.

Mezi nejznámější Box-Pressed doutníky patří například Alec Bradley Prensado, Flor de las Antillas, nebo La Flor Dominicana Chapter 1.

Video s příkladem výroby Box-Pressed doutníku.