Humidory na doutníky

Pokud rádi kouříte doutníky, pak se bez kvalitního humidoru prostě neobejdete. A jste-li úplný začátečník, pak Vaše první investice by neměla být do doutníků, ale právě do humidoru. Ten Vaše doutníky ochrání před vnějšími vlivy, udrží je vždy vlhké a v perfektní kondici a umožní skladovat po dlouhou dobu.

Pokud se budeme bavit o humidoru na doutníky, pak je jím jednoduše řečeno dřevěná krabice, ve které je pomocí zvlhčovače udržována vyšší vlhkost vzduchu, obvykle 65% – 75%. V takovém prostředí je krycí list, kterým je doutník obalen, pěkně vláčný a plnivo uvnitř při zmáčknutí nepraská. Naopak při stisknutí mezi prsty je doutník měkký a pružný, vlhký.

Pro zajímavost uveďme, že označení humidor není známé pouze ve spojení s doutníky, ve vlhkém prostředí se uskladňují i hudební nástroje, dýmky a v případě baseballového teamu Colorado Rockies dokonce i míčky.

Druhy humidorů

Nejčastějším materiálem, ze kterého jsou humidory vyrobeny je dřevo. Na trhu však najdeme i humidory kovové, plastové či dokonce skleněné. Dřevěné humidory však trhu jednoznačně dominují a nutno říci, že právem. Exteriér takových humidorů je obvykle vyroben z tvrdšího dřeva, interiér potom z cedru. Nejčastěji se používá cedr španělský, který méně čpí a pláče (lepkavé fleky na povrchu, obdoba smůly na stromech) než jiné druhy cedru. Méně často se můžeme setkat s cedrem libanonským, nebo americkým. Výhodou cedrového dřeva je jeho vůně, která se krásně pojí s vůní doutníků a fakt, že odpuzuje hmyz, a především potom doutníkové brouky, kteří se ne výjimečně mohou postarat o likvidaci celé Vaší doutníkové zásoby. Cedrové dřevo rovněž napomáhá k udržení konstantní vlhkosti uvnitř humidoru a nekroutí se, jako jiné masivní dřeviny.

Humidorové místnosti

Jedná se o malé místnosti, nebo velké vestavěné prostory, ve kterých je možné se volně pohybovat. Obvykle jsou součástí prodejen či doutníkových barů, méně často je můžeme vidět i u doutníkových nadšenců v domech či kancelářích. Interiér takových humidorů je obvykle lemován policemi, na kterých leží celé balení, nebo jsou zde doutníky volně uloženy v přihrádkách.

Humidorová místnost
Humidorová místnost

Interiérové humidory

Jedná se o humidory, které plní rovněž funkci nábytku a vybavení interiéru. Jedná se obvykle o stoly, sekretáře, konferenční stolky, či velké humidorové skříně. Často jsou k vidění v hotelech, restauracích, barech nebo doutníkových klubech. Také jsou součástí vybavení menších prodejen. Pochopitelně si takové větší typy humidorů pořizují i doutníkový nadšenci do svých domovů. Kapacita těchto humidorů se běžně pohybuje od 1000 do 5000 kusů.

Interiérový humidor
Interiérový humidor

Stolní humidory

Nejrozšířenější a nejpoužívanější typ takzvaného „domácího“ humidoru. Jedná se o malou či středně velkou krabici ve tvaru kvádru, opatřenou otvíravým víkem, které může být plné či prosklené. Kapacita těchto humidorů často začíná na 10 a končí na 100 kusů doutníků, přičemž ideální jsou středně velké humidory, které pojmou okolo 30 doutníků. Stolní humidor potom leží na stolku, skříni, nebo i na zemi. Dnes se vyrábí celá řada různých odstínů a povrchových úprav, uživatel tedy může ladit vzhled humidoru ke vzhledu interiéru a udělat z něj i pěkný designový doplněk.

stolní humidor
stolní humidor

Cestovní humidory

Speciální kategorie humidorů, které jsou vhodné na cesty autem, letadlem, při obchodních cestách, dovolených, zkrátka všude tam, kde není možné sebou vláčet stolní humidory. Cestovní humidor je často vyroben ze dřeva a potažen kůží, nebo z tvrdého plastu s měkkými vystýlkami v interiéru. Je spíše menších rozměrů opatřen pouze zvlhčovačem, nebo i bez něj. Kapacitou často nepřesahuje 10 doutníků. Výhodou těchto humidorů je skladnost, malá hmotnost, univerzálnost, pevnost a dobrá manipulovatelnost. Málo kdy v jejich útrobách najdeme vlhkoměr, ten však není potřeba, protože cestovní humidor je spíše určen pro krátkodobé a jednorázové uchování doutníků.

cestovní humidor
cestovní humidor

Údržba humidoru

Jak již bylo výše uvedeno, obvyklá vlhkost v humidoru je 65% – 75%. Obecně se jako ideální vlhkost uvádí 75%, ta je ale spíše hraniční a riziková pro vznik plísně. Pokud bychom měli doporučit opravdu ideální vlhkost, pak by byla její hodnota někde mezi 65% a 70%. Při tomto rozsahu budou doutníky dobře zavlhčeny a je velmi nízké riziko, že začnou plesnivět. Kromě nepříjemné plísně, která se nejspíše při vyšší vlhkosti objeví, je zde i vyšší riziko přítomnosti doutníkového brouka, který se může v příliš vlhkém prostředí vylíhnout z larvy, jenž uvízla mezi tabákovými listy při balení doutníku. Nechtějte vědět, jak může jeden malý brouček provrtat všechny doutníky v humidoru skrz na skrz.

Humidor by měl být umístěn nejlépe v rohu místnosti ve stínu, ochráněn před slunečními paprsky, aby se jeho obsah nepřehříval. Měli bychom se vyvarovat jeho častému přenášení a následně pohybu doutníků uvnitř, kdy by mohlo docházet k poškození krycích listů.

Pokud humidor denně, nebo alespoň párkrát do týdne nevyužíváme, měli bychom jej čas od času otevřít a interiér takříkajíc vyvětrat. Také je vhodné trochu s doutníky pohnout, aby neležely podélně stále na jedné straně a nebyly nerovnoměrně provlhčeny.

Párkrát do roka je vhodné provést generální údržbu humidoru, všechny doutníky vyjmout a interiér vytřít papírovým ubrouskem navlhčeným v destilované vodě. Zvlhčovač očistit, případně vyměnit za nový, zkontrolovat vlhkoměr a alespoň odhadem vlhkosti ověřit, zda je stále funkční.

čistý, udržovaný humidor
čistý, udržovaný humidor

Vybavení humidoru

Uzávěr

Asi nejvíce rozšířené jsou humidory bez uzávěru pouze s víkem, které přiklopením humidor uzavře. Takový koncept je praktický v případě, že humidor využíváte doma a nepotřebujete jeho obsah uzavřít před dětmi, nebo nechtěným návštěvníkem. V opačném případě jsou na trhu k mání humidory vybavené uzavíratelným mechanismem v podobě zámku s klíčkem. U cestovním humidorů se často setkáme s knoflíky, nebo zarážkami, které přidržují víko a zamezují jeho nechtěnému otevření při přepravě.

Dělící přepážky

Dělící přepážky patří mezi praktické doplňky. Pomocí nich můžeme obsah humidoru rozčlenit na jednotlivé části a rozdělit doutníky například podle stáří, druhu či velikosti. Dají se polepit cedulkami s nápisy, některé humidory mají dokonce takové cedulky jako součást základní výbavy.

dělicí přepážky
dělicí přepážky

Patro

U větších typů humidorů se často setkáváme s dělením na patra, resp. více podlaží. Obvykle je zde horizontální podlážka, která vnitřní prostor rozpůlí. Je to velmi praktické, tento koncept umožňuje lépe rozčlenit obsah, a i zlepšuje proudění vzduchu v interiéru.

Vlhkoměr

Kromě cestovních humidorů, kde většinou tyto měřiče vlhkosti nebývají, je u ostatních typů vlhkoměr nezbytnou součástí výbavy. Na trhu jsou dostupné dva druhy vlhkoměrů, vlasové a pružinkové. Ty první jmenované mají ve svých útrobách zvířecí chlup, který se při změně vlhkosti natahuje, resp. smršťuje a následně pohybuje ručičkou na ciferníku, který ukazuje stav vlhkosti. Pružinkové fungují na stejném principu, s tím rozdílem, že místo chlupu je zde kovový drátek, nebo malá pružinka napojená na ručičku. První, tedy vlasový vlhkoměr bývá přesnější a rychleji reaguje na změny vlhkosti, na druhé straně je méně odolný vůči otřesům a dražší. Při výběru humidoru je dobré dbát na to, aby byl vlhkoměr zkalibrovaný, tedy vybrat si prodejce který provádí kalibraci vlhkoměru jako nezbytnou součást prodeje humidoru viz doporučení prodejci níže. Vlhkoměry se často přichytí na vnitřní víko humidoru pomocí nálepky, nebo magnetu. Některé typy humidorů mají vlhkoměr vestavěný do předního čela, což je velmi praktické, protože při kontrole vlhkosti není nutné otevírat humidor, na druhou stranu je dobré říci, že takto zabudovaný vlhkoměr bývá méně přesný a hůře se kalibruje.

vlhkoměr
vlhkoměr

Zvlhčovač

Zvlhčovače jsou malé, nejčastěji plastové krabičky obsahující savou hmotu, nebo speciální polymerové krystaly. Dnes jsou již standardem polymerové zvlhčovače, pokud ale narazíte na humidor, který se vám líbí a má ještě zastaralý zvlhčovač se savou hmotou, můžete si jej pořídit a polymerový zvlhčovač k němu dokoupit samostatně. Zvlhčovače se před použitím ponoří do misky s destilovanou vodou a nechají se nasáknout. Poté je obvykle na magnet, nebo lepítko přichytíme na vnitřní víko humidoru. Pozvolným uvolňováním vlhkosti potom udržují vnitřní prostor vlhký.

zvlhčovače
zvlhčovače

Doporučené obchody

Jak bylo výše uvedeno, není nepodstatné u koho si humidor koupíte. U nás je velkým problémem fakt, že většina prodejců humidory netestuje a prodává je aniž by měly vyzkoušeno, zda víko dobře těsní a zda vlhkoměr měří správné hodnoty. Problém s těsností bývá poměrně častý u humidorů s proskleným víkem. Doporučujeme obchody, které mají s prodejem humidorů letité zkušenosti, a vedle toho, že mají u každého prodávaného humidoru otestovanou funkčnost, automaticky i kalibrují vlhkoměry:

www.humidory.cz – testují humidory, kalibraci vlhkoměru mají v ceně
www.doutniky.cz – v nabídce mají jen vyzkoušené humidory, automaticky kalibrují vlhkoměry